Narzędzia sterowania jakością

  • diagram Ishikawy - jest to wykres przyczynowo- skutkowy, który przedstawia w sposób graficzny zależności między czynnikami oddziałującymi na proces oraz jego skutkami, które powodują.
    Diagram Ishikawy jest stosowany podczas próby rozwiązywania problemów, występujących podczas procesu. Przygotowanie diagramu można zrobić poprzez określenie przyczyn głównych jest to najpopularniejsze podejście. Najbardziej na proces oddziałują czynniki takie jak: człowiek, maszyna, metoda, materiał, środowisko oraz zarządzanie. Czynniki są opisywane na osiach dochodzących do osi głównej diagramu.
  • diagram Pareto-Lorenco jest kolejnym narzędziem sterowania jakością. Diagram jest  tworzony na podstawie stwierdzenia, że 20-30% przyczyn (czynników) determinuje około 70-80% skutków. Zdefiniowanie przyczyn ma na celu wyznaczenie kierunku działań, które zwiększą efektywność procesu oraz podniesie poziom jakości wyrobu.
    Budowa diagramu następuje według kolejnych czynności:
    - Zbieranie informacji o analizowanym procesie, które jest zależny od problemu,
    - Sprecyzowanie sposobu, dzięki któremu będzie można określić wynik procesu odnośnie do analizowanego problemu
    - Usystematyzowanie skompletowanych danych o procesie przyczyn, który oddziałuje na  wynik procesu,
    - Sformułowanie wartości procentowych każdej przyczyny
  • schemat blokowy - jest to przedstawienie w sposób graficzny ciągu działań realizowanych w danym procesie, przepływ materiałów, przepływ informacji itp. Poprzez przedstawienie procesu za pomocą schematu blokowego pozwala lepiej zrozumieć istotę procesu oraz zależności między nimi. Aby lepiej przedstawić schemat blokowy, powinien być tworzony w zespole. Niezwykle ważny jest etap przygotowania schematu ponieważ w czasie tworzenia schematu można dostrzec zależności między elementami procesu, na które na co dzień nie zwraca się uwagi. Na początku należy określić zakres tworzonego schematu blokowego oraz zdefiniować wielkości wejściowe oraz wyjściowe procesu. Schemat blokowy powinien być tworzony w postaci kolumnowej, w  głównej kolumnie powinny się znajdować najważniejsze działania analizowanego procesu. Z kolei w kolumnach pomocniczych powinny się znajdować- odsyłacze oraz pętle.
  • histogram - jest to przedstawienie w sposób graficzny powtarzalności występowania badanej cechy danych przedziałach wartości. Histogram pozwala analizować zbiorczość, dzięki temu można określić:
    - dominanty,
    - czy rozkład jest symetryczny lub asymetryczny,