Aktualności


Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej 2022


Ostatnio mieliśmy okazję zorganizować Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej w Zamku Czocha. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane przez naszą Firmę. W tym roku odbyło się we wrześniu, po 3-letniej przerwie. Podczas wykładów zostało poruszonych wiele ciekawych tematów m.in:  tolerancje geometryczne norm międzynarodowych, kierunki rozwoju metrologii długości i kąta oraz modyfikatory M, L, R.

Przez trzy dni mogliśmy nie tylko zgłębić wiedzę z zakresu technik pomiarowych, ale również wymienić się cennymi doświadczeniami. To był wspaniały czas pełen wrażeń oraz inspiracji. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie.
Do zobaczenia za rok w jeszcze większym gronie !

 Seminarium


Autorski projekt manualnej maszyny 2D !


W listopadzie minionego roku mieliśmy możliwość zaprojektować oraz wykonać na indywidualne zlecenie

autorską manualną maszynę 2D- Manual Measuring Machine 2D. 

maszyna manualna 2D

Zastosowanie

Manualna maszyna 2D została zaprojektowania do wykonywania pomiarów części toczonych mocowanych na suporcie obrabiarki.

Dla mierzonych parametrów można zastosować pomiar w 2 osiach:

„X” – ruch promieniowy w stosunku do osi wału

„Z” – ruch wzdłużny względem osi wału.

Miejsce pracy operatora znajduje się przy pokrętłach manipulacyjnych w osi x i z.

Przy urządzeniu można regulować kąt nachylenia głowicy za pomocą śruby regulującej, pozwala to na dokonanie dokładniejszych pomiarów.

 Śruba regulująca

Urządzenie pomiarowe MMM2D składa się z następujących elementów

Elementy urządzenia pomiarowego MMM2D     


Urządzenie w trakcie pracy

MMM2D jest stosowane do pomiarów  na tokarce do dużych elementów.


Urządzenie pomiarowe MMM2D


Film promocyjny!

Niedawno powstał film promocyjny naszej firmy! Zapraszamy do oglądania!


Innowacyjne mocowanie 
Mocowanie przedmiotu mierzonego na maszynie współrzędnościowej jest jednym z najistotniejszych etapów całej operacji.
Poniższy system wykorzystuje powietrze, które przy pomocy uchwytów ssących zapewnia brak możliwości naruszenia detalu.
Innowacyjny sposób mocowania usprawnia procesy pomiarowe, zapewnia oszczędność czasu oraz powtarzalność pomiarową.




Płyta pływająca 
Innowacyjny system załadunku części z wykorzystaniem płyty pływającej.
Płyty z poduszą powietrzną umożliwiają szybką i łatwą wymianę ciężkich części przez jedną osobę bez obaw uszkodzenia maszyny pomiarowej.
Zestaw do bazowania zapewnia powtarzalność ustawienia palet na płycie stołu. Dzięki znajdującemu się w zestawie wózkowi możemy przygotowywać ciężkie części do pomiarów poza maszyną pomiarową.
Wykorzystanie płyty pływającej zapewnia ładowność aż do 400 kg.


Szkolenia IGEL CMM
Firma Igel oferuje profesjonalne szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje, związane z narzędziami jakości!
Nasze szkolenia są prowadzone przez certyfikowanych ekspertów i inżynierów, którzy posiadają doświadczenie w obsłudze maszyn współrzędnościowych oraz są specjalistami w dziedzinie metrologii oraz jakości.

Szkolenia online to doskonała forma zdalnego rozwoju, która stanowi atrakcyjny i angażujący uczestników sposób nabywania wiedzy i trenowania umiejętności. 
Szkolenia Online przeprowadzane zdalne, w dowolnym dla Ciebie miejscu. Otrzymasz wcześniej materiały w formacie PDF. Będziesz miał możliwość zadawania pytań trenerowi bezpośrednio przez mikrofon lub czat. W trakcie szkolenia trener będzie uwzględniał czas na przerwy. Przed szkoleniem otrzymasz od nas maila z linkiem, który pozwoli uczestniczyć Ci w szkoleniu.

Profesjonalne szkolenia online:

  • są dostępne z dowolnego miejsca, co wiąże się z brakiem konieczności ponoszenia kosztów dojazdu i noclegu Uczestnika (jak w przypadku szkoleń stacjonarnych)
  • są atrakcyjną formą przyswajania wiedzy i treningu umiejętności, dzięki przeplataniu aktywności realizowanych w aplikacji Zoom i zadań realizowanych w miejscu pracy (przestrzeni offline)
  • pozwalają na stały kontakt z Trenerem i innymi uczestnikami, umożliwiający prowadzenie dyskusji, omawianie różnych zagadnień, wspólne wypracowywanie rozwiązań
  • mogą mieć zróżnicowany przebieg – szerokie funkcjonalności programu i możliwość dzielenia się różnorodnymi materiałami i inspiracjami, sprawiają, że jedynym ograniczeniem staje się wyłącznie kreatywność Trenera
  • umożliwiają utrwalania wiedzy, dzięki powrotom w dowolnym momencie do treści szkolenia

Pomiary z wykorzystaniem programowania CNC
Nasz ostatni pomiar przy użyciu współrzędnościowej maszyny pomiarowej z wykorzystaniem programowania CNC.

Posiadamy nowoczesne laboratorium pomiarowe, które wyposażone jest w wysokiej klasy przyrządy pomiarowe, co umożliwia wykonywanie dokładnych pomiarów, zgodnymi z przyjętymi normami. Dzięki opracowanym procedurom pomiarowym i wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom najwyższy poziom wykonywanych badań i pomiarów gwarantując ich precyzję i wiarygodność.




Usługi skanowania

Skanujemy i wykonujemy pomiary, wykorzystując współrzędnościową maszynę pomiarową oraz skaner laserowy.
Otrzymany obraz cyfrowy można poddawać modelowaniu CAD lub dalszej wizualizacji oraz umieszczać w dokumentacji, a także w łatwy i przejrzysty sposób przedstawić za pomocą wykresów na protokołach graficznych poprzez kolorystyczną mapę odchyłek.

skan auto


Pomiary stykowe

to takie pomiary, w przebiegu których narzędzie miernicze dotyka mierzonych powierzchni.
Aby skutecznie zrealizować proces pomiarowy, należy zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia, dedykowane określonym typom pomiarów.
Oferujemy rozbudowany zakres usług, obejmujący różne metody pomiarowe. Wszystkie pomiary dokumentowane są w protokole potwierdzającym wykonanie badań umożliwiającym bieżącą weryfikację wyników.



Dostarczając usług serwisowych koncentrujemy się na osiągnięciu wysokiego poziomu wykonania.
Nasz profesjonalny serwis zapewni Państwu:

  • Ocenę stanu oraz naprawy maszyn i przyrządów pomiarowych
  • Możliwość przeprowadzenia zdalnego serwisu, który umożliwia rozpoznanie i wstępna diagnozę awarii maszyny oraz wsparcie dla użytkownika
  • Wykonanie kapitalnego remontu każdej maszyny pomiarowej, dostosowując ją do obecnych rozwiązań technicznych współczesnego rynku
  • Zapewnienie ciągłości pracy współrzędnościowej maszyny pomiarowej

mikromierz

Oferujemy wyposażenie do maszyn współrzędnościowych oraz obrabiarek.
Dostarczamy oprzyrządowanie pomiarowe umożliwiających wykonywanie pomiarów wielkości geometrycznych zgodnie z najwyższymi standardami. Są to między innymi: mocowania, trzpienie pomiarowe, głowice, sondy, moduły oraz wiele innych...

spirala


Jak powstają modele CAD?
Czyli wielki skrót jak w naszej firmie przebiega modelowanie trójwymiarowe z wykorzystaniem nowoczesnej technologii 3D.



Jesteśmy także na YouTube!
Koniecznie odwiedź i zasubskrybuj nasz kanał.

https://www.youtube.com/channel/UCmc_HlulQbmc2hYPEHtK1Mw?view_as=subscriber

ytb


DOSTĘPNE MOCOWANIA NA TWOJĄ MASZYNĘ POMIAROWĄ

Jako główny przedstawiciel handlowy produktów firmy DK Fixiersysteme GmbH & Co. KG zajmujemy się wdrażaniem specjalistycznych modułowych systemów mocowań.

Dbamy o profesjonalne mocowanie części na stole pomiarowym. Zatem możemy zaprezentować Państwu różnego rodzaju uchwyty takie jak imadła, uchwyty trójszczękowe, pryzmy itp.

Indywidualnie doradzamy wyboru z pośród wszystkich dostępnych na rynku systemów mocujących.





PRZESTAWIAMY NASZE NOWOCZESNE CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWE!

Od 2012 roku dostarczamy kompleksowe rozwiązania z dziedziny metrologii oraz systemów pomiarowych.
Jednak czas podążać dalej ścieżką rozwoju!

Od stycznia wykorzystujemy nasze nowe laboratorium , w którym będziemy wykonywać pomiary stykowe i optyczne oraz badania z zakresu techniki współrzędnościowej.
Nasza nowa maszyna pomiarowa umożliwia wykonywanie pomiarów o najwyższym stopniu precyzji oraz pozwoli na lepszą diagnozę procesów produkcyjnych.


Herbowa 2



SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2019

W dniach 09-11.09.2019 r. w Hotelu Orle w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych!

Wykłady obejmowały zagadnienia związane z najnowszymi trendami we współrzędnościowej technice pomiarowej.
Poruszone zostały tematy odnośnie świadectw PCA, procedur wzorcowania, sprawdzianów funkcjonalnych, modyfikatorów tolerancji, zdolności pomiarowej CMC oraz narzędzi przemysłu 4.0.

DZIĘKUJEMY ZA TAK LICZNE PRZYBYCIE I DO ZOBACZENIA W PRZYSZŁYM ROKU!



Seminarium 2019

Wpis: 17.09.2019 r.

 



SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2018

KOLEJNA EDYCJA SEMINARIUM JUŻ ZA NAMI !!!

W dniach 11 - 13 września 2018 r. w Aparthotel w Czarnej Górze odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL.

Wykłady dotyczyły podstawowych zagadnień dotyczących maksimum materiału oraz innych modyfikatorów tolerancji geometrycznych, błędy i niepewności w digitalizacji 3D oraz zastosowania systemów optycznych w metrologii.

   SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Zapraszamy za rok 







SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2017

Seminarium2017-1
W dniach 12 - 14 września 2017 r. w Hotelu magellan (Bronisławów - Polska) odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL.
 

Cel szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do kierowników działów jakości, inżynierów jakości oraz operatów współrzędnościowych maszyn pomiarowych. 

Seminarium2017-2

Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników praktycznej wiedzy w temacie interpretacji i zrozumienia języka wymiarowania i tolerowania geometrycznego wyrobów. W planie szkolenia ujęte jest omówienie nowych norm ISO jak i ASME przedstawionych w formie wykładów i panelu dyskusyjnego.


Prowadzący szkolenie:

Wykłady:

1. Zbigniew Humienny


Seminarium2017-3Czołowy polski specjalista w zakresie technik współrzędnościowych oraz wymiarowania i tolerowania geometrycznego..

Autor podręcznika „Specyfikacje geometrii wyrobów”, wykładowca Instytutu Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej i ekspert Komitetu Technicznego ISO/TC 213, autor licznych publikacji z zakresu technik współrzędnościowych GDT/GPS.

 

 2. Michał Wieczorowski

Specjalista w zakresie metrologii wielkości geometrycznych ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów topografii powierzchni, współrzędnościowej techniki pomiarowej i pomiarów optycznych.

 
Tematyka obejmowała:
  • Nowe Normy z zakresu specyfikacji geometrii wyrobów - przegląd nowości.
  • Tolerancje kierunku. Tolerancje położenia - pozycji, współosiowości i symetrii.
  • Charakterystyka przyrządów wykorzystywanych w nowoczesnej metrologii przemysłowej.
  • Pomiary nierówności powierzchni – przykłady, zasady, aplikacje.
  • Wykorzystanie skaningu optycznego i tomografii rentgenowskiej w digitalizacji 3D
  • Programowanie maszyn pomiarowych.




SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2016

„Interpretacja rysunku technicznego wg norm ISO oraz ASME”

Seminarium2016
W dniach 13 - 15 września 2016 r. w Zamku Książ (Dolny Śląsk - Polska) odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL.
 

Cel szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do kierowników działów jakości, inżynierów jakości oraz operatów współrzędnościowych maszyn pomiarowych. 

Seminarium2016 -3

Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników praktycznej wiedzy w temacie interpretacji i zrozumienia języka wymiarowania i tolerowania geometrycznego wyrobów. W planie szkolenia ujęte jest kilkadziesiąt przykładów ze standardu ISO jak i ASME przedstawionych w formie wykładów jak i warsztatów.

Prowadzący szkolenie:

Wykłady:
1. Zbigniew Humienny


Seminarium2016 -2Autor podręcznika „Specyfikacje geometrii wyrobów”, wykładowca Instytutu Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej i ekspert Komitetu Technicznego ISO/TC 213, autor licznych publikacji z zakresu technik współrzędnościowych GDT/GPS.

Czołowy polski specjalista w zakresie technik współrzędnościowych oraz wymiarowania i tolerowania geometrycznego. 

 2. Mariusz Pałucki

Ekspert w zakresie pomiarów wielkości fizycznych w laboratoriach i w procesach wytwarzania. Właściciel laboratorium badawczego i wzorcującego akredytowanego wg akredytacji na zgodność z PN-EN ISO/IEC 17025:2005. Specjalista w dziedzinie metrologii oraz wzorcowania przyrządów do pomiarów wielkości fizycznych.

Warsztaty:

Metrolodzy, programiści/operatorzy CMM, mający na swoim koncie wykonanie kilkaset programów pomiarowych. Odpowiedzialni za sprawdzanie części na poziomie nowych uruchomień, zajmujący się zatwierdzaniem raportów wymiarowych, opiniowaniem i zatwierdzaniem nowych rysunków pod względem poprawności zastosowania wymiarowania i tolerowania geometrycznego oraz możliwości pomiaru.
 

Tematyka obejmowała:

  • Potrzeba stosowania tolerancji geometrycznych. Wymiar i jego interpretacja. Tolerancje kształtu.
  • Tolerancje kierunku. Tolerancje położenia. Tolerowanie powierzchni swobodnych.
  • Wymaganie maksimum materiału i wymaganie minimum materiału. Tolerancje bicia.
  • Miary, krótki rys historyczny. Układ SI.
  • Warunki środowiskowe i ich wpływ na błędy pomiarów oraz wzorcowanie:
    •    temperatura średnia,
    •    gradient temperatury czasowy,
    •    gradient przestrzenny,
    •    prędkości przepływu powietrza.
  • Kompensacja błędów temperaturowych, filtracja punktów przy skaningu – jakie niesie zagrożenie dla wiarygodności wyniku.
  • Wzorcowanie przyrządów pomiarowych – uwagi o metodach pomiarowych i ich wiarygodności (mikroskopy, długościomierze, projektory, maszyny pomiarowe, wysokościomierze cyfrowe).
  • Okresowa i doraźna kontrola złożonych przyrządów pomiarowych.


SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2015

„Interpretacja rysunku technicznego wg norm ISO oraz ASME”

Seminarium2015W dniach 15 - 17 września 2015 r. w Olandii (Polska) odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL. 

Cel szkolenia:
Rysunek techniczny jest językiem wymiarowania i tolerowania geometrycznego wyrobów. Jest to system symboli, znaków, zasad oraz definicji służących do jednoznacznego zdefiniowania geometrii wytwarzanych przedmiotów. Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników praktycznej wiedzy w temacie interpretacji i zrozumienia tego specyficznego języka. W planie szkolenia ujęte jest kilkadziesiąt przykładów ze standardu ISO jak i ASME przedstawionych w formie wykładów jak i warsztatów. Szkolenie w wielu punktach odnosi się do konwencjonalnej jak i współrzędnościowej techniki pomiarowej.

Prowadzący szkolenie:
Metrolog, trener, programista/operator CMM, mający na swoim koncie wykonanie ponad 500 programów pomiarowych. Odpowiedzialny za sprawdzanie detali na poziomie nowych uruchomień, doświadczony konstruktor który zajmuje się zatwierdzaniem raportów wymiarowych, opiniowaniem i zatwierdzaniem nowych rysunków pod względem poprawności zastosowania wymiarowania i tolerowania geometrycznego oraz możliwości wykonania.

Tematyka obejmowała:

  • Kryteria i zasady doboru wyposażenia kontrolno-pomiarowego do pomiaru błędów kształtu i położenia.
  • Pomiary charakterystyk specjalnych i nadzorowanie zdolności procesów produkcyjnych.
  • Bazowanie, modyfikatory i składowe tolerancji geometrycznych oraz ich znaczenie w ocenie geometrii wyrobów.
  • Weryfikacja części zgodnie z zasadami niezależności, powłoki, maksimum materiału oraz pomiary części niesztywnych.
  • Wyjazd do Fabryki VW Poznan.
  • Jednostki miar, krótki rys historyczny, Układ SI, Międzynarodowa Konferencja Miar (ustalanie definicji jednostek miar, metodyki odtwarzania i przenoszenia), inne organizacje metrologiczne.
  • Norma ISO 1725 i proces akredytacji w PCA (wymagania szczegółowe dokumenty DAP ) - informacyjnie.
  • Wzorcowanie maszyn pomiarowych rys historyczny dokumenty CMMA, VDI/VDE 2617, ASME. Normy serii 10360-2-4,5,6 wymagania, wzorce.
  • Niepewność wzorcowania a niepewność pomiaru.
  • Możliwości modernizacji przyrządów pomiarowych.
  • Układy bazowe - praktyczne aspekty definiowania układów bazowych dla CMM.
  • Tolerancje kształtu i położenia - analiza przykładowych problemów podczas pomiaru charakterystyk na CMM– warsztaty i praktyczne przykłady.
  • Sesja pytań i konsultacji – podsumowanie Seminarium.

SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2014

„Tolerowanie i wymiarowanie GD&T oraz specyfikacja geometryczna wyrobu GPS wg norm ISO oraz ASME”

Seminarium2014W dniach 14 - 16 października 2014 r. w Szczyrku (Polska) odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL. 


Dla uczestników został przygotowany ciekawy i zróżnicowany program wykładów z praktycznych zagadnień i najnowszej technologii pomiarów współrzędnościowych. 

 

Tematyka obejmowała:

  • Zmiany w normach GPS z ostatnich lat
  • Dlaczego nie tylko ISO - przyczyny i konsekwencje różnorodności norm
  • Dlaczego nie rozumiemy rysunków 2D - przyczyny oraz pomysły na poprawę sytuacji
  • Niepewność specyfikacji - studium przypadku
  • Nowe modyfikatory tolerancji liniowych
  • Nowe modyfikatory tolerancji geometrycznych
  • Zastępowanie tolerancji liniowych tolerancjami geometrycznymi - przykłady
  • Znaczenie modelu matematycznego 3D w tolerowaniu, analizie i pomiarach
  • System punktów referencyjnych RPS wg norm ISO i/lub VW
  • Plan pomiarowy wg norm GS (BMW) jako dobra i sprawdzona praktyka tolerowania położenia i kierunku powierzchni
  • Tolerowanie tworzyw sztucznych wg normy DIN 16742 z 2013 roku
  • WTP (CMM) - wybór czy konieczność
  • Dobór nowych modyfikatorów oraz nowych możliwości tolerowania do opisu funkcji wyrobów

SEMINARIUM Z WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ TECHNIKI POMIAROWEJ 2013

W dniach 17 - 18 kwietnia 2013 r. w Wiśle (Polska) odbyło się spotkanie użytkowników współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Seminarium z współrzędnościowej techniki pomiarowej zostało zorganizowany przez firmę Wenzel Group GmbH & Co.KG oraz firmę IGEL. 

SeminariumDla 50 uczestników został przygotowany ciekawy i zróżnicowany program wykładów z praktycznych zagadnień i najnowszej technologii pomiarów współrzędnościowych. Wielu uzytkowników maszyn współrzędnościowych przedstawiło swoje problemy i rozwiązania oraz podzieliło się swoim doświadczeniem w pomiarach współrzędnościowych. Wykładowcy z Politechniki Poznańskiej przedstawili wykłady na temat teoretycznych aspektów metrologii. Firma IGEL zaprezentowała stoisko ze standardowymi mocowaniami (katalogowymi - dk FixierSystem) oraz z mocowaniami pod dany detal dla współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

Seminarium obejmowało zagadnienia z techniki pomiarów współrzędnościowych oraz oprogramowania Metrosoft Quartis.
Organizator: Wenzel Group GmbH & Co.KG
Współorganizator: IGEL

 








WDROŻENIE SYSTEMU ZAŁADUNKU MASZYNY POMIAROWEJ


 

Zestaw specjalny - foto 1
Foto 1. Detal cylindryczny umieszczony na płycie bazowej z poduszką powietrzną.
Dojazd wózka buforowego z regulacją wysokości do stołu (płyty granitowej) maszyny pomiarowej.


Zestaw Specjalny - foto2
Foto 2. Przemieszczenie płyty bazowej z poduszką powietrzną wraz z elementem cylindrycznum na stół maszyny pomiarowej w celu dokonania pomiarów współrzędnościowych.



ZASTOSOWANIE OPRZYRZĄDOWANIA DK FIXIERSYSTEM ORAZ BLUE DRAGON FIX

dk FixierSystem + Blue Dragon Fix - foto 3
Foto 3. dk Fixiersystem + Blue Dragon Fix